Havet som økosystem
Målgruppe
GymnasielærereFag
Biologi, Naturvidenskabeligt grundforløb (NV), Naturvidenskabelig faggruppeNiveau
A, B, CKursusudbyder
Aarhus Universitet, Institut for BiologiBeskrivelse
Hvordan kan vi integrere forskning og feltundersøgelser i biologiundervisningen i gymnasiet?Hvorfor er det vigtigt at beskæftige sig med havet?
Dette kursus lægger hovedvægt på havet som et økosystem. Vi udforsker havet ved hjælp af forskellige metoder og tager udgangspunkt i forskellige temaer. Vi giver inputs til, hvordan havet kan inddrages i biologiundervisningen, hvor emnerne f.eks. kan omfatte iltsvind og tang som ressource.
I løbet af kurset laver vi eksperimenter både i felten og i laboratoriet, og der bliver lejlighed til at diskutere didaktikken bagved, samt hvordan øvelserne kan indarbejdes i undervisningen og relateres til forskellige temaer. Vi fokuserer på eksperimenter som let kan overføres til undervisningen.
Vi berører primært følgende områder af kernestoffet: Økologi, samspil mellem arter og deres omgivende miljø, biodiversitet og stofkredsløb.
Kursuselementer
FN’s verdensmål , Klima / Bæredygtighed , Biodiversitet, Natur / Udeliv / Feltarbejde, Laboratorieøvelser / Eksperimenter, Praksisfaglighed, Science-kapital / Naturvidenskabelig dannelse, Problem-baseret læring / Undersøgelsesbaseret naturfagsundervisning (UBNU), Naturvidenskabelige erkendelser / Ny forskningsvidenUndervisere
Signe Brokjær og Marianne KnudsenKursusdage
Region
MidtjyllandSted
Institut for Biologi, Ole Worms Allé 1, bygning 1135, 8000 Aarhus CDeadline for tilmelding til kursus hos kursusudbyder
26 marts 2025Link til kursusudbyder
https://bio.au.dk/uddannelse/efteruddannelse