Rejsekursus til Pettneu am Arlberg i Tyrol. Alpin vegetation, biodiversitet og højdefysiologi
Målgruppe
GymnasielærereFag
Biologi, Naturvidenskabelig faggruppe, BioteknologiNiveau
B, AKursusudbyder
Foreningen af danske biologer (FaDB)Beskrivelse
Faglig fokus på:Højde- og arbejds-fysiologi.
Alpin vegetation, biodiversitet og klimaændringer.
Pædagogisk og didaktisk vil der være fokus på:
Hvordan kernestof fra biologi A kan inddrages i Studieture på en måde der indgår i forberedelser før studieturen, under studieturen ved indsamling af data, og ved efterbehandling efter hjemkomst. Endvidere hvordan det behandlede stof kan indgå i SRP og eksamensspørgsmål.
Hvordan tværfaglighed med andre deltagende fag kan tilgodeses i forbindelse med studieture.
Andre fokuspunkter som vil blive berørt:
Glaciologi og geologi.
Tyrolsk kultur, herunder alpin landbrug og dets betydning for bevarelse af biodiversitet.
Alpin sikkerhed med fokus på gymnasieklasser.
Kursusdeltagerne kommer selv til at udføre undersøgelser af:
Sammenhæng mellem højde og fysiologiske parametre som Iltmætning, laktat, puls, præstationsevne/kondital i højder fra 1200 moh til 3000 moh.
Sammenhæng mellem højde og planters udbredelse. Dette sættes i perspektiv til klimaforandringer og biodiversitet i Alperne.
Høsletenge
Kursusdeltagerne vil få udleveret undervisningsmateriale, øvelsesvejledninger, eksempler på eksamensspørgsmål som er tilpasset kernestoffet i Biologi A.
Underviserne
Kurset afholdes i samarbejde med Studieture i Tyrol. Studieture i Tyrol drives af Torsten Ingerslev og Regina Spiss. Begge er Biologer med 16 års undervisningserfaring fra den danske Gymnasieskole. Regina er født og opvokset i St. Anton am Arlberg, og begge bor de siden 2018 i området. Torsten er endvidere Bjergfører. Med kombination af biologifaglig og pædagoisk erfaring, samt et unikt kendskab til Tyrol og tyrolsk kultur, arangerer de Studieture med et højt fagligt og oplevelsesmæssigt niveau. Dette sker i et fast samarbejde med Silkeborg, Frederiksborg og Espergærde Gymnasium. Siden start har knap 50 klasser og mere end 1500 elever og deres lærere været på studietur arrangeret af Studieture i Tyrol.
Høsletenge:
Det traditionelle ekstensive landbrug i Alperne, er mange steder på retur, men i Tyroler Oberland er denne driftsform stadigvæk i live. Driftformen vedligeholder høsletenge med en biodiversitet som er helt unik i Europa. Denne driftform har mange føllestræk med landbruget i Danmark før 2. verdenskrig og det vil derfor være muligt at trække paraleller til Dansk landbrug tidligere og til naturforvaltning og naturpleje idag. Ved feltundersøgelser i Pettneu vil høsletengenes økologi blive belyst, og der vil blive afprøvet metoder som også kan andevendes i undervisningen i Danmark.
Kursuselementer
FN’s verdensmål , Klima / Bæredygtighed , Biodiversitet, Sundhed / Fødevarer / Motion / Trivsel, Natur / Udeliv / Feltarbejde, Laboratorieøvelser / EksperimenterUndervisere
Torsten Ingerslev, Regina Spiss & Brian RanderisKursusdage
Region
MidtjyllandSted
Pettneu am Arlberg i TyrolDeadline for tilmelding til kursus hos kursusudbyder
15 januar 2028Link til kursusudbyder
https://biofag.dk/kurser/