Ansøg om midler

Danmark i Morgen: Novo Nordisk Fonden sætter nyt format på Folkemødet

Danmark står over for store forandringer drevet af global konkurrence og teknologisk udvikling. Det kalder på nye samtaler. Vær med, når vi på Folkemødet i år samler forskere, politikere og erhvervsliv om det centrale spørgsmål: Hvad Danmark skal leve af i fremtiden – og hvilke valg vi skal træffe for at omsætte ny viden til vækst og velfærd. Bliv klogere på den nyeste forskning inden for AI og kvanteteknologi, oplev biosolutions og se eksempler på innovative sundhedsløsninger, der vil være med til at forme Danmark i Morgen.  

Som noget helt nyt giver vi i år teltdugene i Allinge Havn nye klæder og inviterer inden for på Danmark i Morgen Scenen (G12) og Torvet (G20). Her taler vi om Danmarks styrkepositioner og tager fat på nogle af de mest centrale spørgsmål om Danmarks fremtid: Hvordan udvikler og anvender vi kritiske teknologier som AI og kvanteteknologi? Hvad kræver det at omsætte forskning til virksomheder i verdensklasse? Og hvordan sikrer vi de rette kompetencer, investeringer og rammevilkår? 

Med Danmark i Morgen bygger vi videre på de erfaringer og resultater, der er skabt gennem flere års fokus på biosolutions – og bringer dem i spil i en udvidet kontekst. I samarbejde med Dansk Industri, Dansk Erhverv og Danske Universiteter, afholder vi mere end 60 events over tre dage, og her er bare to af de debatter, der sætter dagsordenen: 

Verden i opbrud: Danmarks og Europas plads i et nyt kapløb
Vi åbner Scenen med en analyse af verden omkring os, når forperson for Danish Centre for AI Innovation Nana Bule, Chief Corporate Affairs Officer i Netcompany Ulrik Vestergaard og rektor for Københavns Universitet David Dreyer Lassen tegner det store billede: Hvilke makrotendenser former den globale udvikling? Og hvor står Europa i forhold til USA, Kina og andre vækstøkonomier? Vi retter blikket mod Danmark og Norden og sætter rammen for samtalerne om, hvordan vi navigerer klogt i det, der kommer. Debatten modereres af Ditte Brasso, vicedirektør i Tænketanken Europa. 

Et lille land kan ikke det hele – så hvad skal vi satse på?
En øget global konkurrence og hastig teknologisk udvikling udfordrer og tvinger os til at træffe svære, men vigtige, valg, der vil definere vores fælles fremtid. Vi kan ikke det hele – så hvad skal vi satse på? Det diskuterer direktør i Dansk Erhverv Brian Mikkelsen, forbundsformand for IDA Laura Klitgaard, forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsminister Christina Egelund (M), direktør for Novo Nordisk Fonden Mads Krogsgaard Thomsen og formand for Rektorkollegiet Brian Bech Nielsen, når de mødes på Scenen. Panelet får også selskab af en helt særlig gæst: TI-1H, der er Teknologisk Instituts første humanoide robot. 

Se og læs det fulde program for Scenen (G12) og Torvet (G20) her. 

Fredag på Grønbechs
Fredag den 12. juni er Novo Nordisk Fonden også igen at finde på Grønbechs Hotel. Vores fremtidige løsninger starter med de rigtige samtaler, og her zoomer vi ind på alt fra energikrise og geopolitik til sundhed og AMR i dagens seks debatter: 

11.00-11.45 i Haveteatret: 40 års forbud mod atomkraft – er tiden løbet fra det? 

12.00-12.45 i Haveteatret: 2 år efter Draghi: Kan Norden knække koden? 

13.00-13.45 i Haveteatret: Fra sundhedsvæsen til forebyggelsesvæsen – er det muligt? 

14.00-14.45 i Haveteatret: Kan vi regne os til bedre forebyggelse? (I samarbejde med Københavns Universitet). 

15.15-16.00 på Folkescenen: Hvem redder antibiotikaforsyningen for fremtiden? (I samarbejde med den danske AMR-alliance).

15.15-16.00 i Vinklen: Skolemad samler verden (i samarbejde med World Food Programme). 

Se og læs mere om vores seks arrangementer på Grønbechs Hotel her. 

Folkemødet løber ad stablen den 11.-13. juni, og det hele handler om Danmark i Morgen. Vi håber, vi ses i Allinge.  

Program og paneldeltagere er med forbehold for ændringer. 

Yderligere information

Laura Balleby Brogaard
Communications Specialist, Public Relations
[email protected]