Ansøg om midler

Forebyggelse før behandling: At holde mennesker med diabetes på benene

Læge-sygeplejerske par modtager personlig undervisning i teambaseret fodpleje og behandling af diabetiske fodsår på Christian Medical College Vellore.

Diabetesrelaterede fodproblemer er udbredte, kan udvikle sig hurtigt og kan uden tidlig indsats føre til amputation. Et uddannelsesforløb i Indien med fokus på diabetesrelaterede fodkomplikationer styrker den kliniske praksis i hverdagen og gør det muligt for uddannet sundhedspersonale at videregive kompetencer lokalt, så indsatsen kan få større gennemslagskraft over tid.

Programmet støttes af Novo Nordisk Fondens Partnership for Education of Health Professionals (PEP), der har til formål at styrke uddannelse og kompetenceudvikling af sundhedsprofessionelle i områder, hvor behovet er stort.

Diabetesrelaterede fodkomplikationer kan udvikle sig hurtigt og er en væsentlig årsag til infektioner, indlæggelser og funktionsnedsættelse, men de opdages ofte for sent. Sygeplejersker og andre sundhedsprofessionelle i frontlinjen er ofte de første til at vurdere risiko og vejlede patienter til den rette behandling, men mange steder i Indien kræver det lang rejsetid at få adgang til specialiseret behandling. Lokale klinikker og hospitaler kan desuden have begrænset med personaleressourcer og udstyr samt få muligheder for at henvise patienter, der har behov for mere avanceret behandling. Det kan betyde, at hvad der begynder som en lille vabel først opdages, når den har udviklet sig til en alvorlig infektion.

Et globalt uddannelsesprogram med fokus på behandling af diabetesrelaterede fodproblemer har til formål at sikre en hurtigere indsats ved at ruste klinikere i frontlinjen til at identificere faresignaler og sætte ind tidligere gennem et tværfagligt team-baseret tilgang. Programmet kombinerer evidensbaseret online læring, fire dages kliniske forløb på Christian Medical College (CMC) Vellore i delstaten Tamil Nadu, som er en central PEP-partner med specialisering i online og hybrid undervisning, samt lokalt forankrede ‘train-the-trainer’-forløb, der gør det muligt for deltagerne at videreformidle kompetencer til kolleger i deres region.

Før uddannelsessprogrammet i fodkomplikationer ved diabetes var vores indsats for diabetesrelateret fodpleje fragmenteret på trods af de bedste intentioner. Vi behandlede sår frem for at forebygge dem.

Programmet arbejder også på at forbedre adgangen til specialtilpasset fodtøj, som ofte udgør et kritisk behov, der ikke bliver dækket. Som en del af de kliniske ophold på CMC Vellore får deltagerne praktisk træning i at vurdere patienternes behov og i at støtte rettidig henvisning til eller udlevering af fodstøtte, hvilket hjælper med at forhindre, at små problemer udvikler sig til alvorlige komplikationer.

Nyt fokus på tidlig opsporing
Indtil videre er programmet udbredt til 162 institutioner i Indien, hvor 572 deltagere, herunder læger, sygeplejersker og fysioterapeuter, er blevet uddannet. Arun Karthick T, sygeplejerske på Herbertpur Christian Hospital i Uttarakhand i det nordlige Indien, er en af dem.

”Før uddannelsessprogrammet i fodkomplikationer ved diabetes var vores indsats for diabetesrelateret fodpleje fragmenteret på trods af de bedste intentioner,” siger han. ”Vi behandlede sår frem for at forebygge dem. Uddannelsen lærte mig at have fokus på tidlig opsporing og handle tidligere, inden små problemer udvikler sig til noget større.”

Ifølge Karthick T var det også afgørende at lære værdien af integreret behandling, hvor læger, kirurger, fysioterapeuter, ergoterapeuter, sygeplejersker og andre arbejder som ét team.

”Vi tog den model med hjem ved at etablere en ugentlig diabetesfodklinik med koordinerede henvisninger og fælles behandlingsplaner,” forklarer han.

Opfølgning på patienter mellem konsultationer
Et centralt element i træningen er brugen af enkle teknologier, såsom internetbaserede beskedtjenester og deling af billeder, til at følge patienter mellem konsultationer. Det er særligt værdifuldt for patienter i svært tilgængelige områder.

Karthick T. mindes en sag, hvor tidlig screening og tæt opfølgning var afgørende for at forebygge komplikationer: ”En lokal teplukker kom med det, der lignede en mindre vabel, men screeningen afslørede svær neuropati. Med øjeblikkelig støtte og tæt opfølgning helede han og kunne vende tilbage til arbejdet med foden intakt.”

En anden patient, en it-medarbejder fra Bangalore, havde allerede fået amputeret to tæer og havde udviklet øjensygdom og nyresygdom som følge af utilstrækkeligt behandlet diabetes. Men takket være en behandlingsmodel udviklet af CMC Vellore kunne han løbende dele billeder af såret med klinikken, hvilket gjorde det lettere at opdage tidlige tegn på infektion eller yderligere komplikationer og tilpasse behandlingen i tide.

En ”renæssance” i uddannelse inden for fodpleje
I 2030 er ambitionen at nå mere end 3.000 sundhedsprofessionelle med programmet og etablere 50 hospitalsbaserede uddannelsescentre.

I de kommende år vil programmet have fokus på at udbygge den praksisnære kliniske træning på CMC Vellore og styrke netværket af hospitalsbaserede uddannelsescentre, så flere centre kan fungere som lokale knudepunkter for kompetenceudvikling og videreuddannelse gennem kaskadetræning. Samtidig fortsætter arbejdet med at opbygge kapacitet inden for proteser og ortoser, så individuelt tilpasset fodtøj og hjælpemidler kan blive tilgængelige tættere på, hvor patienterne bor.

Samarbejdet på tværs af specialer har allerede sat gang i det, Dr. Nihal Thomas, seniorprofessor ved Afdelingen for Endokrinologi, Diabetes og Metabolisme på CMC Vellore, beskriver som en ”renæssance” i uddannelsen inden for fodpleje.

Tilgangen indebærer, at man samler endokrinologi med almen-, plastik- og karkirurgi, fysik medicin og rehabilitering, proteser og ortoser samt fysioterapi omkring en fælles uddannelsesplan, og han ser et potentiale i at skalere den ud over Sydasien, blandt andet ved at afsøge muligheden for samarbejder med PEP-partnere i Kenya, Etiopien, Uganda og Tanzania.

Senest blev der afholdt en online grundsession i Global Diabetes Foot Training Programme for næsten 100 deltagere fra 30 centre i Uganda og Tanzania, og der pågår drøftelser om at udvide træningen med fysiske workshops i Østafrika.

Fondens rolle
Det globale uddannelsesprogram for behandling af diabetesrelaterede fodproblemer er en del af Partnership for Education of Health Professionals (PEP), hvorigennem Novo Nordisk Fonden støtter udvalgte partnerskaber om uddannelse og træning i Indien, Østafrika og Danmark. Her styrkes den lokale kapacitet til forebyggelse og behandling af kardiometaboliske sygdomme.

Du kan læse mere om PEP her.

Medieforespørgsler

Judith Vonberg
Communications Manager, Public Relations
[email protected]